Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

HOŞ GELDİNİZ GÜLE GÜLE VALİM

Vali bir ilin en üst makamın, mevkiinin sorumlusudur. Yani efendimizin deyimiyle “Hepiniz çobansınız. Hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Âmir memurlarının çobanıdır. Erkek ailesinin çobanıdır. Kadın da evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idâre ettiklerinizden sorumlusunuz.” (Buhârî,) hadis-i şerifiyle sorumluluğumuz net bir şekilde bizlere anlatılmıştır.

Yöneticilerimiz devletin tahsis ettiği yaylı, son teknolojiyle donatılmış, hendekleri bile hava alanı konforunda gösteren araçlardan ara sıra insinler. Halkın genelinin kullandığı araçlarla, her gün taşımalı öğrencilerin gelip gittiği, vergisini aksatmayan ama arabasını da zırt fırt tamirden çıkartmayan halkla empati kursunlar, 1.3 Km’lik Otluca Köyü Tümsek Mahallesinin dişli, çukurlu, insanın böbrek taşlarını doğal olarak düşüren, yıllardır verilen nice dilekçeleri görsünler, hizmetleri bir sonra ki yıla ertelenen lakin sonra ki yılların programlarına alınmayan köyler ile merkeze aynı mesafeye sahip sıcak asfaltı tamamlanmış diğer köyler arasında ki hizmet adaletsizliğinden haberdar olsunlar, yoldan kaynaklı kısa mesafeye ticari taksi 40 TL’ye sebebiyet verenlerin vicdanları sızlamıyor mu? Köylü ne kazanıyor ki ne versin?... Bu nice durumda bulunan köylerden sadece bir numunedir.

Yine aynı köyün 15 yıldır büyük meblağa mal olan ama bir türlü su yüzü görmeyen köy sulama havuzu ile aynı rakımda, aynı yıllarda tamamlanan ve aktifleştirilen köy sulama havuzları arasında ki hukuksuzluğun sebebinin; kurumda ki yetkililerin kendi köylerine hizmeti aciliyet, kurumda dayısı olmayanın da unutulduklarını görsünler…

Sadece ilk ve son bahar yağmurlarıyla şehir şebekesinin bulanık aktığının sebebini onlarca maslağın toprak yüzeyinden daha aşağıda kaldıklarını görsünler. Tüm maslaklar acil bir durum koduyla maslak girişleri 1- 1.5 Metre yükseltilerek hem yağmur aşındırmalarından kaynaklanan bulanıklığı hem hayvan bölgesi olması hasebiyle hayvanların zıplayıp üstünde tepinmeleri önlenmiş hem de (youtube de dolaşan Hakkâri şehir merkezinde şebeke suyu skandal görüntüler)’in oluşmasına set olurlardı.

 Yıllardır boşaltılan ve bahçesinde büyük bir yatırımmış gibi şişirilen lakin hep boş duran halkın hizmetine sunulmayan eski valilik ve bir ay gibi kısa bir süre zarfında tamamlanan Hakkâri halk pazarı hizmet vermeyecekse niçin yapıldı, amaç neydi, neden boş duruyor?

Ha Hakkâri’de güzel şeyler olmuyor mu, oluyor. Peki, sıkıntı nedir? Yapılanların da yapılacakların da denetlenmemesi, bizzat yerinde görmemeleri, kalite kontrolden geçirmemeleridir.

Uzaktan çekilen veya önceden süslü püslü çizilmiş projelerle amirinin gönlünü hoş tutmak, gözüne girmek, denetlemeye engel fikirler üretmek gibi halkın suskunluğunu fırsata çevirip, meydanı boş bulan yerli ve millileri Allah görüyor, hesabı deftere kaydediliyor… Şüphemiz yoktur. Hesap yakındır…

Kendisine yakınına bütçe bulan, oluşturan ama muhtarsız, müdürsüz ihtiyaçlara bütçe yetersizliğini oluşturan, vatandaşın dilekçeler talebini işlevsizleştirip, torpilin adını referansa dönüştüren bürokrasilere ithaftır… Rahat uyumaları dileğiyle…

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
4 Yorum