Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

HIRSIZLIKTIR!

Hamalın alınteri ücret karşılığını kısıp, kesip, geciktirip, gizleyip onunla bina dikmek, araba değiştirmek, arsa almak kısa ve öz hırsızlıktır.

İşçinin alnında boncuk boncukter damlaları dökülürken, kuru elbise kalmayacak şekilde vücut kan ter içinde kalırken, hak ettiği ücreti banka hesaplarında haram faizin ismini devre dışı bırakıp vade farkı adıylageciktirerek malınamal katmak hırsızlıktır.“İşçiye ücretini alın teri kurumadan veriniz” hadis-i şerife terstir. 

Bugün Hakkârimizde işçi çalıştırıp; imkânı olduğu halde sigortadan, asgari ücretten mahrum bırakmak, evli barklı insanı işsizlikten dolayı hor görüp aylığı 900, 1.00 TL civarı ücretle ödüllendirilip; işçisinin parasıyla marka arabalar, yeni şubeler, kiralık daireler, arsasına arsalar katmak hırsızlıktır.

Torpil ve rüşvet yoluyla liyakat ehlini ber taraf edip, haksız bir şekilde yakınlık, akrabalık, dostluk hatırası adına; masumun kul hakkını başkasına yedirmek hırsızlıktır. 

İhale yoluyla aldığı, üstlendiği görev ve işin hakkını vermemek, halkın diliyle malzemeden çalmak hırsızlıktır. Masumun, yetimin, garibin vergisiyle aldığı maaşı yanlış kullanmak haramdır, bal görünümlü zehirli lokmadır.
Maaşına haksız kazançla maaş eklemek hırsızlıktır.“İnsan için ancak çalıştığı vardır.” (Necm, 53/39.) Ayeti kerimeyi unutup; açgözlülük etmek, haksız kazanca sarılmak hırsızlıktır, haramdır.

İhaleler yapılırken protokol şartnameleri belirlenen, kalitesi, ham maddesi, ölçümü, başlangıç ve bitiş tarihlerin tamamı detaylı bir şekilde hazırlanan ve imza (kasem) karşılığında kabullenecek hizmeti…Nasıl olsa denetleyeni, sorgulayanı, hesaplayanı yok…Ne de olsa vicdanımla baş başayım deyip, vicdansızlıkta yarışan, ahireti düşlemeyen, dünya birikiminde kaybolan… İmzasıyla onay veren, denetlememesiyle göz yuman… Hırsızdır.

Halka kendini ezik gösterip, ihaleden zarar ettim, zarar edeceğim masumiyetiylemazlumun vergisiyle malzemeden çalmak hırsızlıktır.

İhaleyi aldıktan sonra denetlemeyen, sorgulamayan yüklenici (müteahhit) yapılacak haksızlığa, hırsızlığa ortaktır.
Proje çizip parasını hesaplayan, işini denetlemeyen, haksız ve hukuksuz bir durumla karşılaştığı zaman da; çizdiğimle, yapılan uyuşmuyor demiyorsa veya susturulmak için cebine eller uzanıyorsa bu da hırsızlıktır…

Halkın vergisiyle raks edenler hesap yakındır.

Halkın vergisiyle yükseldiğini sananlar alçalacağı dem yakındır.

Halkın alın terini çar çur edenler…

Halkın gece gündüz dünya geçimi ve ülke kalkınması adına alın terini, birikimini; kalitesiz hizmetlerle ziyan etmek,

israf etmekhırsızlıktır, haramdır, kul hakkıdır…

Rabbim;haram lokmayı ve haksız kazancı ümmetten uzak tutsun…

Selam ve dua ile…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
4 Yorum