Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

ELAZIĞ’DA KÜRT VAN’DA TÜRKÜM

(Van/ Bahçesaray anısına)

Hepimizin malumudur ki deprem, çığ, sel, heyelan, yangın, hastalık gibi afetler, biz inananların dünya sınaması, ahiret imtihanıdır.  

Herhangi bir noktada büyük küçük bir afet oluştuğunda; insan olarak hepimizin üzerine imtihanın sorumluluğu düşer. Sınavı kaybetmek yâda kazanmak burada başlar!  

         Sevinç çığlıklarıyla “Oh olsun” demekle kaybeder. Ax vaxlarla içten içe erimek, yanmakla kazanırız. Bedduayla kaybeder. Dualarla kazanırız... 

Yakın tarihimiz de meydana gelen VAN depreminde sözde ünlü diye şişirilen oysa ünsüzler listesinin en son halkasında bile ismine rastlanılamayan cahillikte, ahmaklıkta yarışan beton ve demir molozları altında kalanlara OH OLSUN söyleminde bulunanlara… 

Elâzığ depremini fırsat bilip sosyal medyada ELAZIĞ KÜRT MÜ TÜRK MÜ aramalarını yapan ahmaklara…  

Ve en son olarak VAN’da meydana gelen acı çığ olayının aynı dakikasında, saatinde, gününde; sözde ülkenin önde kanallarının ekranlarında edepten, ahlaktan, insanlıktan yoksun magazin, manken, aileyi dağıtmaya teşvik eden gelin kaynana atıştırmaları, soyunma yarışmalarıyla ekranlarını süsleyenlere…  

Aslında bu gibi durum insanlıktan ne kadar uzaklaştıklarının en bariz örnekleridir. 

Biz halk olarak densizliklerinizin bilincindeyiz. Oyununuza gelmedik gelmeyiz. Biliyoruz ki bilinçsizliğimizden faydalanıp bilinçli yapıyorsunuz. 

Ey Bre Ahmaklar! Cahil demiyorum çünkü cahil değil, ahmaksınız! Size soruyorum. Depremin cinsiyeti, Çığın ırkı, Hastalığın dili, İnsanlığın rengi mi olur?  Hangi birimizin alnında ırkı, kanında rengi yazılıyor?  

Şunu samimiyetle söylemeliyiz. Bu densiz söylem, arama ve görmezden gelmelerde bulunanların aslı ne Türktür ne Kürttür. Tek amaçlarının sadece ve sadece düşüncelerine, fikirlerine elaman toplayıp toplumu alevlendirerek başlatacakları maçı tribünde izlemektir.  

Unutmayın bu ümmet, bu millet medyanın şişirmesi, boyamasıyla değil. Bu ümmet mayasında birdir, beraberdir, kardeştir, bir bütündür… Çünkü ırkçılık dinsizliktir. Ve ırkçılara en güzel cevap aşağıdadır. 

"Ey insanlar! Sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Hem de sizi şubeler ve kabilelere ayırdık ki, birbirinizi tanıyasınız. Şüphesiz ki, Allah katında en şerefliniz, takvaca en ileride olanınızdır"(Hucurât sûresi, 13) 

"Allah Teâlâ kıyamet günü sizin soyunuzu sopunuzu sormayacaktır. Şüphesiz ki O'nun nazarında en üstününüz, kötülüklerden en çok sakınanınızdır" demektedir. (Müslim, Birr, 34) 

RABBİM böyle zor ve çetin sınavlar karşısında ümmet olarak sabrımızı, şükrümüzü, metanetimizi muhafaza, insanlığımızın artmasını nasip etsin… 

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
6 Yorum