Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

Burası Hakkari

Yol medeniyettir, gönül açmaktır, kavuşmaktır, birleşmektir. Yol insan hayatını, yaşam koşullarını kolaylaştırmaktır. Yol gönüller arası sevgi bağıdır, ayrılıklara, bölünmüşlüklere köprüdür… 

Bugün iki gönül arasında sevgi yolu nasıl değerli ve kıymetliyse, hanelerde odalar, köylerde evler, illerde semtler, ülkeler arasında mekik dokuyan yollarla önem kazanır. 

Tarih boyunca asfalt yüzü görmemiş Hakkâri ilinin en kadim ana yollarından Gupsi Otluca yolu asfalta kavuşmasıyla mahalle sakinleri, Gupsi Toki Site sakinleri, Otluca köylüleri, sürekli taziye ve mezarlık (mezarlık bölgesi) ziyaretlerinde bulunanlar tarafından hoş karşılanmıştır. Lakin çıkmaz sokakları çok duyduk ama çıkmaz caddeleri ilk defa Hakkâri’de gördük, duyduk, duyuyoruz...

Muhtar ve vatandaşların ısrarlarına rağmen; Otluca bölgesinin tüm köylerini, şehir merkezine en kestirme yoldan bağlayan bu kadim yolun iki kepçe toprakla kapatılması hangi çağın projesidir?

Şehir merkezi mahalleler arasında ki yolların kapatılması bu halka olan güvensizliğin tapusu mu?

Geneli Otluca’lı köylerden oluşan Gupsi ve Gupsi çevresinde ki vatandaşların köylerine varmaları için 100 metrelik kapalı yol sayesinde 4-5 Km yol dolanıp aynı noktadan geçip tek gelirleri olan köylerine varmaları vicdani midir?

yol.jpg

Tüm ülkede yollar milim milim kısaltılırken Hakkâri’mizde bu durum neden tersine işliyor?

Caddeyi asfaltlayacağız iki ülke sınırı misali araç geçişlerine toprakla engelleyeceğiz, bu hangi çağın ve kime reklam oluşumuzun istekleridir?

Hakkâri’de hayat varmış hani nerde? Valilik önünde ki orta refüjleri çiçeklendirip, hastane civarı orta refüjlerin ağaçlarını, çimlerini kurutmaya, kırılmaya, bakımsızlığa, kurumuş ağaçların yerlerini boş bırakmaya, tek tük olan yolları kapatıp giriş çıkışı tek olan Depin’e mahkûm etmek neyin nesi?

Hakkâri’yi yollardan mahrum bırakıp kapalı bir kutu, açık bir cezaevine çevirmek hangi mantığın ürünüdür?

Kuzeyinde her noktası termal kameralarla donatılmış ülkemizin önde gelen Otluca Dağ ve Komando Tugayı, güneyinde ise güvenliğiyle kuş uçurtmayan şehir merkezinin güvenliği mevcutken, bu neyin güvensizliği? 

Yayla değil, sınır köyleri değil. Şehir merkezi, 81 ilin arkadaşı…

Sorun güvenlikse 100 metre ötede ki Tugay yolu kavşağında bir devriye aracı görevlendirilemez mi? 400 metre ötede ki karakoldan yol kontrol noktası kurulamaz mı?

Tüm Türkiye’de güvenlik sorunu yok da sadece Hakkâri de mi var?

Bunlar ilimizde var olup görünmeyen noksanlıklardır... 

Hadi yetkililer! Önceliğimiz güven olsun. Sonrası var olup işlenmeyen, var olup görülmeyen, var olup icraatta bulunmayan bu yollarda buluşalım, birleşelim, kenetlenelim, … 

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
6 Yorum