Abdullah Demiralp

Abdullah Demiralp

Alternatif Yol!

Günlerdir sosyal medya üzerinde tartışılan ama aslı itibarıyla bu kentin en büyük sorunlarından biri olan dış bağlantımızı sağlayacak ikinci bir yolun gündeme gelmesi. Şimdi siyasi kimliğimizi ideolojimizi dilimizi dinimizi bir kenara bırakıp objektif olalım. Ülkede en çok mağduriyet yaşayan gerek coğrafyası ile gerek konumu ile yıllardır bize en yakın olan ile bile geliş gidişlerimiz büyük sorunlar yaratmaktadır. Alternatif yoldan önce bizim tek yolumuz olan ve derin bir vadinin içerisinde sayısız güzelliğe ev sahipliği yapan Hakkâri Van karayolu, dar geçitlerle sayısız virajla ve yol üzerinde yaşamlarını sürdüren onlarca köyün her sene sayısız kazaya davetiye çıkaran yaşam mücadeleleriyle ele almak lazım.

Piknik alanları olarak kullandığımız Zap Vadisini, buzullardan aşağı süzülen tertemiz suyu, turizm cenneti olan cennet cehennem vadisini ve her gecen gün yeni yeni keşfedilen şelaleleri kendi ellerimizle yok etmiyor muyuz? Şimdi şapkamızı önümüze alıp alternatif bir yolun şehrimize kazanımlarından bahs edelim;

Kontrol noktalarını baz aldığımızda 3 saat süren uzun ve meşakkatli yolun 1.5 saat gibi kısa bir mesafeye inecek olması...

3 saatlik yolda sayısız engebe ve virajla karşılaşmayacak olan sürücülerin kaza yapma oranlarının düşmesi...

Malumunuz, yıllardır can alan Zap suyunun sadece su sporlarıyla anılmasını sağlamak.

Piknik ve eğlence yeri olarak kullandığımız mesire alanlarının çöp yuvalarından kurtulmasını sağlamak. 
Yol üzerinde bulunan yerleşim yerlerinde trafik kazalarının önüne geçmek.

Uzun uzun çalan ambulans sirenlerinin sesini kısmak.

Bu saydığım bizim yıllardır tek yola sahip olduğumuz depin yolunun bize kaybettikleri. Şimdi alternatif bir yolun ilimize insanımıza kazanımları ne olacak ona bakalım. 

Şimdi gelelim bu yolun yapımına karşı çıkan insanlarımıza. Elbette onlarında doğayı koruma gibi hassasiyetleri var. Yol aslında medeniyet değil mecburiyettir. Batı ülkelerinde yolların geneli yer altında geçmekte ve yer üstündeki güzelliklere zarar vermemektedir. Fakat ilimiz sert coğrafyası ve iklimiyle buna müsade etmemektedir. 21. Yüzyılda hala girişi ve çıkışı aynı olan tek yerleşim yeridir Hakkari.

Uluslararası turizme katkı sunacak bu yolun üzerinde dinlenme tesisleri. Konaklama yerleri. Tarihi kucaklayacak 4 mevsimin bir anda yaşandığı Berçelan yaylasının güzelliklerinden faydalanıp yasaklı bölge konumunda olan doğa harikası yerleri başta Hakkari insanı olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerine döndürmek.

Hala çoğumuzun görmediği ama bu şehrin ilk yerleşim yeri olan Koçanıs köyündeki kiliseyi görebilmek ve turizme kazandırmak.

Yıllardır kanayan bu yarayı pansuman etmek ve gelecek nesile daha yaşanılabilir bir Hakkari sunmak adına, kampanya başlatan sevgili dostum İsmail Akar başta olmak üzere alternatif yol projesinde desteklerini esirgemeyen bütün insanlara saygılarımı sunarım. Umarım en kısa zamanda bizleri girişi ve çıkışı bir olan bu yola mahkum etmekten kurtarırlar. Buradan bütün Hakkari insanına seslenmek istiyorum. Bu yol kavuşturan bir ünvana sahip olacaktır. Sadece bizim için değil herkes için bir kazanım olacaktır. Binlerce aileye iş imkanı sağlayacak ve doğaya asla zarar vermeyecektir. Burada beni eleştirecek insanlar elbet olacaktır. Başta bu kentin doğasıyla iç içe olan ve oranın milli park ilan edilmesini isteyen sevgili üstatlarım. İnanın sizin kadar bu doğayı seviyorum ama imkanlar varken ve oradaki yaşam alanlarına zarar vermeden bu şehrin hiç bir yere uzak olmadığını gösterelim. Dünyayla olan bağlantımız sadece bir köprüye bağlı unutmayın....
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum