Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

2021 PİLOTİL HAKKARİ

Tüketim tüker, üretim ürer. Dünya varoluşundan beri tüketenlerin gözü, umudu, beklentisi hep üretenler olmuştur.  

Ekilen 1’i; 10’lar, 100’ler, 1000’ler, milyonlarla çoğaltıp bizlere iade eden toprak gibi bir nimeti insanlığa lütfeden Rabbimize sonsuz hamdederiz. 

Bugün dünyada üretenlerin azaldığı, tüketenlerin zirve yaptığı çağımızda; düşleri ufka daldırıp hayal ettiğimiz çok güzel şeylerin, bu rahat hayatın devam etmeyeceğini,sonlanacağını kolaycak estirebiliriz. 

Ülke olarak; halkımız, ülkemiz için Hakkarimizden pilot il olarak başlayacağımız bir projeyle tüm insanlığın can damarı her türlü yiyecek üretimine başlayalım, üreticisini destekleyelim.  

Genç nüfusun en yüksek olduğu illerin başında gelen, azim, kararlılık ve potansiyel güçle;çorak ve çöle dönüştürdüğümüz verimli köylerimizi, topraklarımızı yeniden üretimlerle şahlandıralım.

Sokaklara muhtaç ettiğimiz işsiz gençlerin veya asgari ücretle kısa saat dilimleri ardında günlerce sırt üstü uzanmaya, maaş saatini bekleyerek tüketim meydanlarında zaman öldüren, üretmek yerine tüketim maratonunda finale koşan gençlerimizin;tüketerek toplum olarak zarara uğramaktansa, birey olarak, millet olarak ülke olarak üreterek refaha, kalkınmaya, ithalat yerine ihracatta bulunalım.  

Hakkarimizden gençlerimizin güçlerine inanarak başlayalım. 

Ne mi yapılabilir? Evvela asgari maaş verip uzanmalarını, zaman öldürmelerini, güçlerini yitirmelerini seyretmek yerine, belli bir yaş aralığında ki gençlerimizi asgari ücretle maaşa bağlayalım. Ve bunlara köylerine, öz topraklarında üretmeye yönlendirelim.

İl Özel İdare Kurumunda açılacak bir birimle üretecekleri, soğan, patates, elma, buğday, vb. kuru veya yaş gıdanın yanında hayvan ve hayvansal ürünler veya kurumdaki yetkililerinin raporları neticesinde belirleyecekleri temel ihtiyaç ürünlerini, üreticinin ellerinde bırakmayacaklarının garantisini verelim. Ürünleri de açılacak çok amaçlı bir küçük fabrika veya ilgili en yakın il fabrikalarına yönlendirerek, şehir işsizlerine de iş doğar.İç piyasanın dışında, İran, Irak gibi komşu ülkelerin yanı sıra dünya piyasasına uzanalım. Burada hem şahıs kazansın hem devlet kazansın hem halk olarak şehirlere yığınlaşarak sıkıcı yaşamlardan uzak durarak ülkeye, ülke ekonomisine rahat bir nefes aldırtalım. 

Unutmayalım ki; Ürettikçe fahiş fiyatlar, pahalılık ortadan kalkar. Dolayısıyla 7’den 77’ye herkes huzurla, bereket içinde kanaatkâr bir kalple rahat bir yaşam sürer. 

En ufak bir kriz söyleminde de ilk korkulan, hücuma uğratılan talan edilen sadece yiyecek noktalarıdır. Hiç giyim, züccaciye mağazalarının talan edildiğini gördük mü?

Aşırı tüketim israfı, israf gıda krizini tetikler…

Daha güzel ve refah dolu bir yaşam, hiçbir hanenin aşsız kalmayacağı, alın terlerin harıl harıl işleneceği helal lokmaların ardı sıra kesilmeyeceği, kimsenin kimsenin ekmeğinde aşında gözü olmayacağı, kalmayacağı bir il, bir ülke, bir dünya umuduyla... 

Selam ve dua ile...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum