SES: Hakkari'deki vaka artışları kaygı verici

SES: Hakkari'deki vaka artışları kaygı verici

Sağlık Emekçileri Sendikası Hakkari Şubesi, normalleşme döneminde Hakkari’de vaka sayılarında kaygı verici düzeyde artış olduğunu açıkladı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Kamu Emekçileri Sendikası’na (KESK) bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Hakkari Şubesi 1 Mart’tan itibaren başlayan kontrollü normalleşme sürecine ilişkin basın açıklaması yaptı. 

Sendika binasında düzenlenen açıklama, SES Şubesi yönetim Kurulu üyesi Murat Kaya tarafından yapıldı. 
Normalleşme süreci ile birlikte Hakkari’de vakalarda artış olduğunu belirten Kaya, “Hakkari halkına sağlık hizmeti sunan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini kaygılandırmaktadır. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri pandemiyle değil, ölümlerimize neden olan emek sömürüsü ile savaşmaktayız. Tükeniyoruz ve öfkeliyiz. Normalleşme adımları ile vaka ve ölüm sayıları normalleşirken iktidar başta ekonomik ve sosyal sorumluluklarından kurtulmak istemektedir” iddiasında bulundu. 

‘Salgın verileri göstermektedir ki vakalar en çok emekçilerin, yoksul halkın yaşam ve çalışma alanında görülmektedir’ diyen Kaya, “Her geçen gün açlık ve yoksulluk sınırı artarken, halka yönelik vergiler ile finanse edilen sağlık hakkına ulaşımda,  bugüne kadar sonuç alınamamıştır. Sağlık bütçesi koruyucu sağlık hizmetlerinde önemli yer tutan aşıya değil, şehir hastaneleri kirasına aktarılmaktadır. Sağlık Bakanı Sayın Koca halkımızı aşı vurulmaya çağırırken, halkımız ne yazık ki aşıya kavuşamadığı gerçeği ile yüz yüzedir” ifadelerini kullandı. 

İlk aşı uygulaması üzerinden 2,5 ayın geçtiğini belirten Kaya, “Bu hızla nüfusumuzun %65’ni aşılamak için 660 gün geçmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanı Koca’nın aşının miktarı ve geliş tarihleri ile ilgili yaptığı açıklamaları, seçim zamanlarında siyasilerin vatandaşlara verdiği boş vaatlere dönmüştür. Ülkemizde aşı konusu, yalancı çobana dönüşmüşken, her geçen gün vaka sayıları artmakla birlikte, iktidarın vurdumduymazlığı ve görmezlik hali sürmektedir. Türkiye geneli verilere bakıldığında Mart ayında bir önceki aya göre günlük vaka sayısı %90, hasta sayısında artışımız ise %30’u geçmiş durumdadır” dedi. 

Kaya açıklamanın devamında şu ifadelere yer veri: “Mart ayında 8 gün dışında tüm günlerde bir önceki güne göre vaka sayısı artış göstermiştir. Mart ayının başına göre vaka sayımızdaki artışımız %100’ü geçmiştir. Yeni görülen vakaların hastaneye yatış oranı ve ölüm oranı düşmekte ancak vaka pozitif oranı ve vaka artışı nedeniyle daha fazla hasta tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Hastaneye yatış oranındaki düşüş iyimserliği vaka artışı nedeniyle kötümser bir durumu ortaya koymaktadır. Hakkari iline baktığımızda ise vaka sayısı son bir aylık dönemde haftalık 50 ile 100‘lere yaklaşmış, son bir aylık sürede artış 5 katı olmuştur. Bir aylık süreçte haftalık vaka artışı oranı yüz binde 3,5’lerden yüz binde 15’lere çıkmıştır. ilimizdeki personel eksikliğine baktığımızda vaka sayısındaki bu artış hızı yetersiz olan sağlık kurumlarımızın yükünü artıracağı kaçınılmazdır. Vaka sayılarını temaslıları ile düşünüldüğünde ilimizde ciddi risk durumu oluşmaktadır.  Artan vaka sayısı nedeniyle filyasyon yükü artmakta, hastanelerde ise yeniden ciddi sıkıntıların yaşanacağı dönem yaklaşmaktadır”

KESK öncülüğünde İstanbul’dan Ankara’ya başlatılan yürüyüşü desteklediklerini sözlerine ekleyen Kaya, ‘Talepleri talebimizdir’ dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.