• BIST 1.536
  • Altın 436,730
  • Dolar 7,3521
  • Euro 8,9384
  • Hakkari -7 °C

KESK: Hakkari'deki elektrik kesintileri halkı bezdiriyor

KESK: Hakkari'deki elektrik kesintileri halkı bezdiriyor
Kamu Emekçiler Sendikası (KESK) Hakkari Şubeler Platformu kente yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yaptı. Elektrik kesintilerinin halkı canından bezdirdiği belirtilen açıklamada, vatandaşın elektrik kullanma hakkının gasp edildiği iddia edil

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Zirek tarafından yapılan açıklamaya sendikanın bileşenlerinin yetkilileri de destek verdi.

Zirek, elektrik enerjisinin günümüz insanının ve toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir ögesi olduğu belirilen açıklamada, dünyada ve ülkemizde yaşanan ve hızla yayılan Covid-19 salgını nedeniyle elektrik enerjisi kullanım ihtiyacı artmakla birlikte daha da önem kazandığını söyledi.

Kesintilerin hayatı olumsuz yönde etkilediğini anlatan Zirek, "Van, Hakkari, Muş, Bitlis illerini kapsayan VangölüElektrik Dağıtım A.Ş`nin (VEDAŞ) faaliyet alanında; başta Hakkari olmak üzere birçok ilde son dönemde sıklıkla ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşandığını makta, kesintiler hayatı olumsuz etkilemektedir. Salgının arttığı ve temizliğin daha önem kazandığı son dönemlerde, yaşanan elektrik kesintileri ve doğal sonucu olarak su kesintileri, evde hastası bulunanların, oksijen desteği alarak hayatını sürdürmek zorunda olan insanların, online (çevrimiçi) eğitim veren öğretmenlerin ve alan öğrencilerin yaşamını güçleştirmektedir. Kış mevsimine girdiğimiz ve havaların soğumasıyla doğalgaz ve elektrik enerjisinin kullanılması ile ısınma yapılan yerlerde, kesintiler nedeniyle büyük mağduriyetler yaşanmaktadır."

Elektrik kesintileri nedeniyle elektrikli araç gereçlerin zarar gördüğünü ve tüketicilerin büyük bir ekonomik kayba uğradığına dikkat çeken Zirek, "Kaliteli ve kesintisiz enerji alma hakkından vatandaşlar mahrum bırakılmakta, cihazları hasara uğramakta ve çoğunlukla kullanım dışı kalmaktadır. Ayrıca tüketiciler zararlarını tazmin etmekte sıkıntı yaşamaktadır. Bugün yaşanan problemlerin ana kaynağı, enerji talebini karşılayacak düzeyde bir altyapının tesis edilememiş olması, mevcut iletim ve dağıtım şebekelerinin ihtiyaçları karşılayamaması, teçhizatın eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış olması, kaliteli malzemelerin kullanılmaması olarak gösterilebilir.  Bölgenin dağıtım şebekesindeki sorunları gidermek için yapılan altyapı yatırımları yetersiz kalmakla birliktekayıp ve kaçak kullanımı gerekçe gösterilerek, planlı ve plansız sürekli elektrik kesintileri uygulanmaktadır. Elektrik kesintileri yapılacağı durumlarda bile ilgili yönetmeliğe göre tüketici en az beş gün önceden bilgilendirilmelidir. Yapılacak elektrikkesintinin; dağıtım şirketinin internet sitesinde yayımlanması ayrıca yazılı, işitsel veya görsel kitle iletişim araçları yoluyla duyurulması ve isteyen kullanıcılara kısa mesaj ve/veya elektronik posta gönderilmesi suretiyle kesintinin tarih, başlangıç ve sona erme zamanının, kesintinin başlama zamanından en az 48 (kırk sekiz) saat önce nihai tüketicilere bildirilmesi gerekmektedir" 

VEDAŞ'ın bildirimsiz kesintiler nedeniyle vatandaşa tazminat ödemek zorunda olduğunu kaydeden Zirek şunları belirtti:

"Bildirimsiz ve bildirimli kesintilerde belirlenen süreler dağıtım şirketi kullanıcıya başvurusuna gerek duyulmaksızın tazminat ödemek zorundadır. Ayrıca, yıllık tazminat uygulamasına ilave olarak, bildirimli veya bildirimsiz günlük 12 saati aşan kesintiler için; kesintiden etkilenen her bir kullanıcıya dağıtım şirketi tarafından uzun süreli kesinti tazminatı ödenmek zorundadır. Özelleştirmenin Sonucunda KârHırsı ve Güvensizlik Mağduriyetler Oluşturuyor
Elektrik dağıtımında yaşanan özelleştirmeden sonra özellikle bölgemizde anormal bir şekilde yüksek gelen faturalar, VEDAŞ’ın kaçak kullanımı bahane ederek sayaçları direklere taşımaları sonucu tüketicinin kullandıkları enerji hakkında hiçbir bilgi sahibi olmaması yoksul olan bölge halkını mağdur etmiştir. Bu konuda VEDAŞ’a şunu sormak isteriz ‘’Madem siz bu halka güvenmeyerek sayaçları direklere çıkardınız, o zaman bu halk neyinize güvenerek bu faturalara itibar etsin.’’ 

VEDAŞ yetkililerini elektrik kesintilerine son vermeye ve halkın kaliteli ve kesintisiz enerji alması için gerekli altyapı çalışmalarını hızlı şekilde tamamlamaya çağıran Zirek, KESK olarak, kamu yararı adına yapılacak tüm çalışmalara gerekli her türlü katkıyı sunacaklarını sözlerine ekledi.

UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
    Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Hakkari Objektif Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 402 35 10 - 0544 431 08 07 - 0438 211 40 51 | Haber Scripti: CM Bilişim