HDP’li Dede, Fatma Tokmak’ı  Bakan Gül’e sordu

HDP’li Dede, Fatma Tokmak’ı  Bakan Gül’e sordu

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, İstanbul  Bakırköy Cezaevinde bulunan ve ciddi sağlık sorunları yaşayan Fatma Tokmak Fırat’ın durumunu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 8 maddelik soru önergesi verdi.

Önergesinde Bakırköy Cezaevinde bulunan Fatma Tokmak’ın ciddi sağlık sorunları yaşadığı ve gerekli tıbbi yardımı alamadığı iddialarının kendisine ulaştığı bilgisini verdi.

Fatma Tokmak’ın; astım ve romatizmal kalp hastalığına bağlı ileri derece mitral ve triküspit yetmezliği oluğunu belirten Dede, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e şu soruları sordu:

1. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Fatma Tokmak’ın sağlık durumu hakkında bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Fatma Tokmak’ın sağlık durumu bakanlığınız tarafından izlenmekte midir?

2. Cezaevine girmeden önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan Fatma Tokmak’ın cezaevinde kaldığı süre içerisinde astım ve romatizmal kalp hastalığına bağlı ileri derece mitral ve triküspit yetmezlik, ileri derece mitral darlık ve arteryel ve pulmoner hipertansiyon hastalığına yakalandığı yönündeki iddialara ilişkin bir açıklamanız olacak mı? Fatma Tokmak’ın cezaevinde girmeden önce aldığı sağlık raporunda herhangi bir hastalığı var mıydı?

3. Normalde her hafta düzenli olarak kanının değişmesi gereken Fatma Tokmak’ın tedavisi nasıl sürdürülmektedir?

4. Fatma Tokmak cezaevinde kaldığı süre zarfında kaç kez revire/hastaneye götürülmüştür? Şu anki sağlık durumu nedir? Cezaevinde tedavisi mümkün olmayan Fatma Tokmak’a ilişkin nasıl bir insani ve hukuki adım atmayı planlıyorsunuz?

5. Tutuklu ve hükümlülerin hastane sevklerinin ring araçları ve genel ulaşım araçları ile yapılması, hastalarda yakınmaların artmasına neden olabilmektedir. Sevk için kullanılan araçlarda hastalar oldukça sıkışık bir vaziyette oturmak zorunda kalmakta, yakın temas özellikle pandemi koşullarında bulaşıcı hastalıklar için riski artırmaktadır.
Bu konuda bir çalışmanız var mı?

6. Fatma Tokmak’ın bir an önce tedavisi yapılarak sağlık hakkına erişebilmesi ve salgın riskinden korunması için tahliye edilmesine yönelik bir adım atacak mısınız?

7. 2020 yılı itibariyle cezaevlerinde; sürekli tedavi gerektiren ağır hastalığı olan toplam hasta mahpus sayısı kaçtır? Ağır hasta mahkumların tahliye edilmemesinin sebebi nedir?

8. Önergeye cevap verdiğiniz tarih itibariyle hastalık sebebiyle cezaevinde yaşamını yitiren mahpus sayısı kaçtır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.