Hakkarili Genç Nurhat Aksaç'ın kitabı çıktı

Hakkarili Genç Nurhat Aksaç'ın kitabı çıktı

20 yaşındaki Hakkarili genç Nurhat Aksaç, "Umutlara Yol" adlı kitap kaleme aldı.

 Nurhak Aksaç kimdir?

10 EYLÜL 2002 Hakkari doğumluyum ilkokul ortaokul TOBB ilköğretim ve ortaöğretim okulunda okudum liseyi Hakkari Atatürk Mesleki Ve Teknik Anadolu lisesinde okudum.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?

Yazarlık hayatım lise 1'de başladı. Birçok karmaşık duygular içerisinde aklımın oluşturduğu düşsel düşünceleri bir bir sözlü olarak sınıfta söylemeye başladım daha sonra bunun yazınsal halini düşünerek yazmaya başladım günler aylar geçti sürekli yazıyordum. Sonra edebiyat öğretmenime bu şiirleri değerlendirmesi için verdim. Geri dönüşünde çok beğendiğini söyleyerek olumlu bir sonuç aldım. Ve yoluma sürekli yazmaya devam ederek öğretmenimle iletişim halinde kaldım. Bana en güzel öncülük eden lise 1'de benimle çok ilgilenen sınıf öğretmenimden ilham aldım sürekli sürekli yanımda ve bana yardım ediyordu. İyi insanlara rastlamayacağımı düşünüyordum hep ama yanıldığımın farkına vardım. İyiki o insanları tanıdım bana çokça sahip ve öncülük edenlerdendi.

Yazarken nelerden etkilenirsiniz?

Açıkçası insani duyguları sezmek istedim. Hep iyilik ve kötülük yapanların arasındaki farkı ele aldım. Tabi bunun içinde çokça sevgi ve aşkta var. İnsanların kaç duyguyla savaştığını görmek istediğim. Ve birçoğunu ele almaya başardım. Öncelikle kendim ve ailem şahsında birçok duyguyla savaş içerisindeydik. Halen de öyleyiz bunu değiştirmek saçmalık olur. Çünkü savaştığımız bir duyguyu değiştirirsek başka bir duyguya savaş açmış oluruz. Ve bilmediğimiz bir duyguyla savaşmak bizi epey yıpratabilirdi.

Umutlara Yol isimli kitabınızdan bahseder misiniz?

UMUTLARA YOL kitabım şiir kitabıdır. O şiirlerin bazıları derin anlam bazıları ise basit anlamlı yazdım. Birçok şeyden ilham olarak yazmaya başladım. Aslında daha çok şiir yazdım UMUTLARA YOL kitabım 126, 127 tane civarı şiir var daha çok şiiri bir kitabın içine yazmak istemedim. Halen not defterimde sakladığım şiirlerim var bunları bir başka kitapta dile getirmek istedim.

Umutlara Yol isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?

Daha çok aşk, sevgi, mutluluk, huzur, doğa, savaş, barış, anne, baba, çocuk vb. kavramları ele aldım. Sürekli gördüğümüz şeyleri düşündüğümüz şeyleri neyin kırıcı neyin onarıcı olduğunu mesajını vermek istedim.

Umutlara Yol isimli kitabınızın ismi nereden geliyor?

Ben birçok geleceğe dair planlarımı umut ederek başardım. Hayal etmenin daha ötesinde umut ederek başardım. Birçok düşünceyi umutlu bir şekilde düşünerek başlardım. Teorik anlamda kendi geleceğimi umut ederek yol aldım. Ve kitabımın ismini UMUTLARA YOL diye yazdım.

Umutlara Yol isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?

İçinde birçok kavram barındaran bir şiir kitabını herkese tavsiye ederim. Genellikle aşk konulu ama birçok kavramı ele aşk konulu bir şiir kitabı. Yazarın düşünerek ve yaşayarak yazdığı bu şiir kitabını bir sonraki yeni çalışmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Yeni çalışmalarınızdan  bahseder misiniz?

Çok başarılı ve çok dikkatli bir roman yazmaya başlıyorum. İçinde bir kadının hayattaki zorluğunu dile getirmek için sürekli bir kadının günlük yaşamını ve yaşadığı olayları kaleme alıyorum. Birçoğumuzun aklında bu dünya da kadına yönelik şiddetin arttığı ve bu artan şiddete bir dur demenin vakti geldiğini düşünerek yazmaya başladım. Belki gözümden kaçan bazı ayrıntılar olabilir. Ama romanı okudukların da herşeyi düşünebileceklerini varsayıyorum.

Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?

Aslında beni şiir kitabımda fazla etkilemedi. Ama bu yeni çalışmamda etkileyeceğini düşünmüyorum.

KİTABI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

8feec42f-6799-4bca-b4e5-de62a517d2a7.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum