Ankara Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi’ne tecrübelerini aktaracak

Ankara Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi’ne tecrübelerini aktaracak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Genç üniversitelerin gelişiminin desteklenmesi için YÖK tarafından hayata geçirilen ‘YÖK Anadolu Projesi’ kapsamında Hakkari’ye geldi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Beyazıtlı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Orhan Çelik, birbiriyle eşleşen Ankara Üniversitesi ile Hakkâri Üniversitesi arasındaki koordinasyon toplantısı kente geldi.

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ile birlikte Meydan Medresesine geçerek burada incelemelerde bulundu.

Medresede Kafesinde heyetin temaslarına ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, YÖK Anadolu Projesi”nde Ankara ve Gazi Üniversiteleri ile eşleştiklerini söyledi.

Ankara’nın en güzide, en kıdemli, en deneyimli, en başarılı üniversitelerinden iki tanesi ile eşleştikleri için memnuniyetini dile getiren Rektör Pakiş, “Genç bir üniversiteyiz. Hamdolsun, iyi bir mesafe kat ettik, iyi bir noktaya geldik. Eğitim fakültesinde gayet iyi bir noktadayız. Sağlık meslek yüksekokulumuzun alt yapısı çok çok güçlü. Sağlık bilimleri fakültemizi kurduk. İktisadi ve idari bilimler fakültesinde gayet iyi bir noktadayız” dedi.

Projeyle, Hakkâri Üniversitesi öğrencilerinin, Ankara Üniversitesi’nin eğitim müfredatında yer alan en az bir dersten yararlanabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Ömer Pakiş, şöyle devam etti: “Bu bizim öğrencilerimizi ciddi şekilde motive edecektir. Hakkâri Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci aynı zamanda Ankara Üniversitesi’nden ve Gazi Üniversitesi’nden bir hocanın derslerini takip edebilecek. Bu taşradaki üniversitenin gelişimini tetikleyecek, teşvik edecek ve öğrenci başarısına da çok ciddi katkı sunacaktır. Bu birliktelikten ben çok ciddi sonuçlar çıkacağına inanıyorum.”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar de “YÖK Anadolu Projesi”nin, YÖK’ün çok önemsediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bizzat takip ettiği bir proje olduğunu ifade etti.

Dünya çapında öğretim üyeleri, fakülteleri, enstitüleri, yüksekokullarıyla varlığını devam ettiren Ankara Üniversitesi’nin, eğitimde ses getiren bir kurum olduğunun altını çizen Ünüvar, “’YÖK Anadolu Projesi’nde iki üniversitemizle; Ağrı İbrahim Çeçen ve Hakkâri Üniversiteleri ile eşleştirildik. Ankara Üniversitesi’nin deneyimlerinden, deneyimli hocalarından Hakkâri Üniversitesi’ndeki öğrenci kardeşlerimizin istifadesi söz konusu olacak. Bundan dolayı ben rektör olarak çok heyecanlıyım” dedi.

Projenin, Türkiye için yeni bir deneyim olacağını kaydeden Ünüvar, “Aslında pandemi sürecinde uzaktan eğitimle ilgili pek çok deneyim yaşadık. Geçen yılki tecrübemizin çok üzerinde bir tecrübeye sahibiz. Dolayısıyla Ankara Üniversitesi’nin tecrübesinden Hakkâri Üniversitesi’nin öğrencileri yararlanacak. Ben inanıyorum ki Ankara Üniversitesi’nin öğretim üyeleri de yüz yüze eğitim başladığında Hakkâri’nin güzelliklerini, Türkiye için çok önemli bir vatan parçasını yerinde görme imkânı bulacaklar. Bu da bizim için ayrıca bir kazanç olacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın öncülüğünde her iki üniversitenin YÖK Anadolu Projesi koordinatörlüğü bir araya gelerek projenin detayları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

4-20210327093629.jpg1-20210327093629.jpg3-20210327093629.jpg2-20210327093630.jpg

6-624.jpg7-443.jpg

5-844.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.